V sobotu 2. března 2019 na svahu Cieńków ve Wisle opět mezi sebou soupeřili dělníci těžebního průmyslu ze Slezska a jejich rodiny. Závody hornického lyžování v obřím slalomu o Pohár ministra energetiky jako obvykle přinesly mnoho sportovních emocí.

Soutěž soutěžících, kteří se soutěže účastní, doprovázela akce v animační zóně, kterou vytvořili partneři PGG Family a sponzoři soutěže. Díky Partnerům nebyla nouze o emoce mezi hráči, ale i mezi fanoušky a příznivci akce účastnícími se četných soutěží a her o atraktivní ceny.

Akce začala v 9:00 hodin vystoupením hornického orchestru. Soutěž začala promptně v 10:00 po briefingu manažerů a hráčů. Do letošního ročníku bylo přihlášeno 23 družstev z důlních závodů, celkem 235 soutěžících, kteří soutěžili v deseti věkových kategoriích.

Skupina I dívky do 12 let (ročník 2007 a mladší)
Skupina II chlapci do 12 let (ročník narození 2007 a mladší)
Skupina III dívky ve věku 13-19 let (nar. 2000-2006)
Skupina IV chlapci ve věku 13-19 let (ročník narození 2000-2006)
Skupina V ženy výše 20 let (nar. 1999 a starší)
Důchodci skupiny VI (bez ohledu na věk)
Ženy skupiny VII (bez ohledu na věk)
Skupina VIII muži starší let 41 let (nar. 1978 a starší)
Skupina IX muži ve věku 31-40 let (nar. 1979-1988)
Skupina X muži do 30 let (ročník narození 1989 a mladší)

Pro bodování družstev byly zohledněny výsledky ze skupin hráčů – zaměstnanců od VII do X.

První týmové místo - 3. pohár ministra energetiky - nakonec vybojovali zástupci dolu ROW I z PGG. Druhé místo týmu a pohár prezidenta KW Holding získal tým Důl Knurów - Szczygłowice z JSW a třetí místo a pohár prezidenta PGG získal tým ROW II, rovněž z PGG.

Nejrychlejším závodníkem mezi zaměstnanci byl Tomasz Pająk - zástupce JSW (Důl Budryk) s časem 24,17 sekundy a obdržel Pohár starosty města Wisła. Nejrychlejší ženou byla paní Joanna Patas z PGG (ROW). Slalom zdolala časem 32,32 s a získala Pohár prezidenta NAT. Vítězové obdrželi pamětní poháry a atraktivní ceny. Nejrychlejší soutěžící a soutěžící min. týdenní pobyt v hotelech NAT, auto na víkend s plnou nádrží paliva a víkendový pobyt v penzionu Jastrzębia Turnia v Zakopaném.

Oceněni byli i nejstarší a nejmladší hráč. Nejstarším účastníkem soutěže byl pan Andrzej Mazurek z dolu Borynia v JSW a nejmladším Oliwier Praus - syn zaměstnance ústředí PGG.

Na 3. ročníku lyžařského závodu hornického průmyslu o pohár ministra energetiky samozřejmě nechybělo mnoho skvělých hostů. Ocenění hráčům osobně předal náměstek ministra Grzegorz Tobiszowski a všem pogratuloval ke sportovnímu duchu. Doprovázeli ho maršál Slezského vojvodství Jakub Chełstowski a vicemaršál Wojciech Kałuża, tajemník Wisly Sylwester Fołtyn, prezident NAT Lucjan Karasiewicz a viceprezident Aleksander Wierzba a také šéf dozorčí rady NAT Michał Tomaszowski a členové spol. dozorčí rada NAT - Dariusz Potyrała, Antoni Cyrys a Antoni Augustyn. Poháry prezidenta Polské těžařské skupiny předali viceprezident Jerzy Janczewski a viceprezident Piotr Bojarski. Přítomni byli i poslanci: senátor Adam Gawęda a poslanec Grzegorz Matusiak. Radost z vítězství sdílel mimo jiné s horníky. viceprezident Jastrzębska Spółka Węglowa Tomasz Śledź a ředitelé dolů, prezidenti společností, zástupci a prezidenti sponzorů.

3. místo - Kamil Kotyczka - PGG S.A. o/ KWK ROW I - čas 25.39

Partnery letošního ročníku soutěže, bez kterých by se akce nemohla uskutečnit, byli:

NAT – majitel hotelů a rekreačních středisek v Polsku, dále lyžařského střediska Cieńków ve Wisle, kde se soutěž koná, a organizátor akce